Atatürk’ün spor hakkındaki görüşleri nelerdir


Reklamlar

Atatürk’ ün spor ile ilgili görüşleri nelerdir yazıız

Her insanı kendisine ait görüş ve düşüncelere sahiptir yani Atatürk‘ünde kendine ait görüş ve düşünceleri vardır.Atatürk‘ün spor hakkındaki görüş ve düşünceleri şöyledir.
Bunlar:
1. Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.

2. Spor yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz. İdrak ve ahlak da bu işe yardım eder. Zeka ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler , zeka kavrayışı yerinde olan daha az kuvvetlilerle başa çıkamazlar. Ben Sporcunun zeki çevik aynı zamanda ahlaklısını severim.

3. Her çeşit spor faaliyetini Türk gençliğinin milli terbiyesinin ana unsurlarından saymak lazımdır. Bu işte hükumetin şimdiye kadar olduğundan daha çok ciddi ve dikkatli davranması , Türk gençliğinin spor bakımından da milli heyecan içinde , itina ile yetiştirilmesi önemli tutulmalıdır.

4.Türk milleti anadan doğma sporcudur. Henüz yürümeye başlayan köy çocuklarını bile harman yerinde güreşirken görürsünüz. Ata en çok , ve iyi binen yalnız Türk erkekleri değildir. Türk kadını da bu işi iyi bilir.

5. Türk çocuklarına sporun bu günkü tekniğini öğretmek ve bunların bir kısmını bazı törenlerde ve bayramlarda dekor ortaya koymak gerekir. Buna lüzum var mı, yok mu ? gibi soruya söyle cevap verilebilir. Esasen yoktur ; fakat hakikati ufak bir örnekle ispat edebilmek için gereklidir.

6. Müspet bilimlerin temellerine dayanan , güzel sanatları seven , fikir terbiyesinde olduğu kadar beden terbiyesinde de kabiliyeti artmış ve yükselmiş olan erdemli, kuvvetli bir nesil yetiştirmek ana siyasetimizin açık delilidir.

7. Bütün millet ve memleket evlatlarını sportmen yapabilmek için sarf edilen çalışmanın ehemmiyet ve kutsiyeti aynı derecede kıymetli ve mühimdir.


Reklamlar

Bir önceki yazımız olan Atatürkün insan hak ve hürriyetlerine verdiği önem ile ilgili anısı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Check Also

Mustafa Kemal Atatürk Nutuk’u Neden Yazmış Olabilir?

Reklamlar Bu yazımızda Mustafa Kemal Atatürk Nutuk’u neden yazmış olabilir kısaca olarak ele alacağız. Mustafa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.