Ayasofya Müzesi Hakkında Kısa Bilgi


Reklamlar

Ayasofya Müzesi Hakkında Kısaca Bilgiler Bularak Yazınız

1935 yılında, ilk Türk Cumhurbaşkanı ve Türkiye Cumhuriyeti’ nin kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk’ün , bir müzeye bina dönüştürdü. Halı kaldırıldı ve bu gibi mermer zemin süslemeleri edildi Omphalion mozaiklerin çoğunu kapsayan beyaz alçı çıkarıldı ise, yüzyıllar ilk kez ortaya çıktı. Bununla birlikte, yapının durumu kötüleşti ve Dünya Anıtlar Fonu ile ilgili Ayasofya ‘yı yerleştirilen 1996 Dünya Anıtlar İzleme yılında ve tekrar 1998 . Binanın bakır çatı kırılgan fresk ve mozaikler üzerinde aşağı sızıntı suyu neden kırık. Nem de alttan girdi. Yükselen yeraltı suyu taş ve boya için dengesiz bir ortam yaratarak, anıtın içindeki nem seviyesini yükseltti almıştı. Finansal hizmetler şirketi sayesinde Amerikan Express , WMF kubbe restorasyonu için 1997-2002 hibe bir dizi güvenli. Çalışmalarının ilk aşaması katılımıyla gerçekleştirilmiştir kırık çatı, yapısal istikrar ve onarım katılan Kültür Türk Bakanlığı . İkinci aşama, kubbenin iç korunması, istihdam ve genç Türk eğitmek için fırsat tanınan Muhafaza mozaiklerin bakım. Ayasofya’ nın birçok diğer alanlarda önemli istikrar iyileştirme, restorasyon ve konservasyon gerektirir devam rağmen 2006 yılına, WMF proje tamamlandı.

İbadet (cami ya da kilise) bir yer olarak karmaşık kullanılması kesinlikle yasaktır rağmen, 2006 yılında Türk hükumeti, Hristiyan ve Müslüman müze için bir mescit olarak kullanılmak üzere müze kompleksi içinde küçük bir oda tahsisi izin Personel, ve müezzin öğleden sonra, günde iki kez ezan söylüyor müzenin minarelerden 2013 yılından bu yana.

Erken 2010 ‘larda, çeşitli kampanyalar ve devlet yüksek görevlileri bu yana, özellikle Türkiye’nin başbakan yardımcısı Bülent Arınç, Kasım 2013 yılında, Ayasofya tekrar cami haline dönüştürüleceğini talep edilmiştir.


Reklamlar

Bir önceki yazımız olan Safranbolu'nun genel özellikleri nelerdir kısa başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Check Also

Türkiye’deki Akarsuların Genel Özellikleri Nelerdir?

Reklamlar Bu yazımızda Türkiye’deki akarsuların genel özellikleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız. Maddeler halinde Türkiye’deki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.