Milli Kültürün Korunmasında Dilin Önemi Nedir


Reklamlar

Milli kültürün korunmasında dilin önemi hakkında bilgiler edininiz

Bir milletin dili onu diğer milletlerden ayıran en önemli unsurlardandır. Dil, hem milli kültürün taşıyıcısı hem de milli birliğin harcı durumundadır. Dil aynı zamanda milli yapıyı meydana getiren, sağlamlaştıran ve destekleyen en büyük faktör ve dayanaktır.

Dil, bir milletin evreni kendisine göre seslendirmesi, kainatı ve hayatı kendisine göre adlandırması ve ona kendi damgasını vurmasıdır. Bu durumu dolayısıyla, dil, aynı zamanda topluma biçim veren bir sistemdir. Bir toplumda yaşayan insanlar, çevrelerindeki dünyayı, gerçekte olduğu gibi değil, kendi dillerinin kendilerine sunduğu biçimde görmektedirler.

Millet, kendine özgü belirli değerler ile şekillenmiş bir toplum türü olduğundan, milleti oluşturan nitelikler dilde de kendini belli etmiştir. Genel dil bilimcilerin de belirttikleri gibi milletlerin sosyal yapılarından gelen manevi özellikleri, aydın karakterleri, milli şahsiyetleri ve kültür değerleri dilde kendini gösterdiği için, dil ile kültür arasında bu bakımdan da sıkı bir ilişki vardır. Bu da demektir ki, dil bir milletin manevi gücünün eseridir. Onun ruhunun dış görünüşüdür. W. Humboldt’un deyimi ile, “bir milletin dili ruhudur, ruhu da dilidir.”


Reklamlar

Bir önceki yazımız olan Muhtar adayı olarak kendinizi halka tanıtmanız gerekiyor Nasıl bir broşür hazırlarsınız başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Check Also

Coğrafi Keşifler Nedir Ne Zaman Başladı

Reklamlar Bu yazımızda coğrafi keşifler nedir ne zaman başladı kısaca ele alacağız. Coğrafi keşifler 15. yy.da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.