Peygamberimizin şefkatle ilgili hadisleri


Reklamlar

Peygamberimizin şefkat hakkında hadislerini yazınız

Resulullah’ ın iki gözü yaş döküyordu. Sa’d İbn-i Übâde:

– Ya Resulullah! Bu yaş, bu ağlayış nedir ya? diye izhar-i hayret etti. Resul-i Ekrem:

– Bu göz yaşı, Allah’ın (merhametli) kullarının gönüllerine koyduğu rahmet(-i ilahiyyenin eseri) dir. Cenab-ı Hak bu rahmeti, kullarından şefkatli olan (gönül) lere ihsan eder, buyurdu.

* Enes İbn-i Malik radiyallahu anh’ den şöyle rivayet edilmiştir: Hazret-i Enes demiştir ki: (Bir kere) Nebi sallallahu aleyhi ve sellem ile Haddad bir sanatkar olan Ebu Seyf (Bera’ İbn-i Evs) in evine gitmiştik. Ebu Seyf ‘in zevcesi Ümm-i Bürde Peygamber’in mahdumu Hazret-i) İbrahim’in murdıası, süt ninesi idi. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem İbrahim’i (kucağına) aldı. İbrahim’i öptü, kokladı. Bundan sonra bir kere daha Ebu Seyf ‘in evine gittik. (Bu defa) İbrahim can veriyordu. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem ‘in iki gözü yaş dökmeye başladı. Bunun üzerine (Abdurrahman) İbn-i Avf:

– Ya Resulullah ! Halk musibet zamanında sabretmeyebilir, fakat sen de mi? diye taaccüp ve istiğrâb eyledi. Resulullah :

– Ey İbn-i Avf! Bu hal, (babanın çocuğuna karşı beslediği) rikkat ve şefkattir.  duyurdu. Sonra bu göz yaşını bir diğeri takip eyledi. Bu defa da Resulullah aleyhisselam:

– Göz ağlar ve kalp  mahzun olur. Biz, Rabbimiz ‘ in razı olacağı sözden başka bir kelime ile hüznümüzü aşikar etmeyiz. Ey İbrahim ! Biz, senin ayrılığınla çok mahzun ve mükedderiz, buyurdu.

* ‘Aişe radiyallahu anha dan şöyle dediği rivayet olunmuştur: Bir kere Nebi Sallallahu aleyhi ve sellem ‘e Bedevi bir Arab gelip: Ya Resulallah! Siz çocuklarınızı öper (sever) misiniz? Biz çocuklarımızı öpüp okşamayız, demişti. Nebi -i Ekrem: (Ey oğul) Allah senin gönlünden merhamet ve şefkati çekip çıkarmıştır, ben ne yapabilirim, diye cevap verdi.


Reklamlar

Bir önceki yazımız olan Yüce Allah'ın görme işitme ve yaratma sıfatları kısaca bilgi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Check Also

Kur’an-ı Kerim’in Özellikleri Nelerdir Kısaca Madde Madde

Reklamlar Bu konuda Kur’an-ı Kerim’in özellikleri nelerdir kısaca madde madde kısaca olarak ele alacağız. Kuran’ın  …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.